I ден: Брашното се смесва с хладката вода в голям буркан. Покрива се с кърпа и се оставя за едно денонощие на светло и топло място.
II ден: След 24 часа сместа може да покаже първи признаци на живот - малки мехурчета на повърхността. Отстранява се половината тесто и се добавят продуктите за II-рия ден. Разбърква се с дървена или пластмасова лъжица, отново се покрива и се оставя за още едно денонощие.
III ден: Тестото вече започва да придобива вид на закваска - изпълнено е с мехурчета и започва да намирисва. Когато се разбърква с лъжица, се вижда как тестото е станало на шупли. Разбърква се, маха се половината и се добавят продуктите за деня.
IV и V ден: Процедурата се повтаря.
На шестия ден закваската вече трябва да е готова. Използва се необходимото количество, а останалата част се прибира в хладилника в съд, покрит с надупчен найлон, за да може да диша.
Преди да се използва отново, се изважда от хладилника и се оставя за ½ час.
След това се разбърква с равни количества брашно и вода (например по 100 г - зависи от необходимото количество закваска за рецептата).
Освен него, след като престои няколко часа на стайна температура и удвои обема си, трябва да остане поне 1 ч.ч. , която ще се върне в хладилника до следващия път.
По този начин закваската се захранва 1 път седмично, дори и да не се използва.
С всяко захранване, закваската става все по-силна и ефектът от нея става все по-добър. За това е добре да има постоянно в хладилника от нея, а не за всяка рецепта да се започва нова закваска.
Количеството закваска за дадената рецепта се омесва с всички необходими продукти.
Трябва да се получи меко тесто.
Оформя се в съда, в който ще се пече и се оставя на топло за още няколко часа, докато удвои или утрои размера си (зависи от вида брашно, което се ползва в случая).
Добре е на дъното на фурната да се слага купичка с вода.
В повечето рецепти, в които е необходима мая, тя може да бъде заменена със закваска.
Не трябва да се прекалява с количеството сол, защото крайният резултат няма да е задоволителен.
Готовата закваска може да се променя, като се захранва с различни видове брашна.
Приготвянето на теста със закваска изисква повече време и търпение, но си заслужава чакането.
Recipe by Рецепти за вкусни ястия at https://www.hapni.eu/zakvaska-za-testo/